Vítáme Vás na stránkách Základní školy Unhošť

Naleznete zde kompletní informace o naší škole, rozvrhy hodin, plán akcí školy, fotogalerii, ukázky prací našich žáků, aktuality, kontaktní údaje atd.

Fotogalerie

Kalendář

« Červen 2024 »
PoÚtStČtSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Exkurze v lese

Dne 25.10. jsme se celá třída společně s panem učitelem Řehákem a paní učitelkou Zahrádkovou vydali na exkurzi do lesa.

V Horním Bezděkově nás uvítal náš průvodce pan Volek.

Měl pro nás připravený program na celé dopoledne.

Začali jsme v kruhu, abychom na sebe všichni viděli a slyšeli se. Vzájemně jsme se představili. Dále se nás pan Volek ptal, proč chodíme do lesa. Nebyl mezi námi nikdo, kdo by v lese nebyl rád a kdo by do něj často nechodil.

První větší zastávka byla u lesní školky. Vyzkoušeli jsme si sázení stromků.

Pak jsme pokračovali ve vycházce dále. A vyzkoušeli jsme si jaké to je býti stromem a jak se les buduje a zároveň, jak se o něj lesníci starají. Pak jsme si vyzkoušeli svůj odhad vzdáleností. A také jsme si na pařezu ukázali jak strom roste a jak poznáme kolik mu je let.

Další zastávka byla kůrovec. Protože i tento brouk je v našich lesích a decimuje je. Pan Volek nám ukázal nejen strom napadený kůrovcem, ale i jeho všechna vývojová stádia a vysvětlil nám jak rychle může zamořit své okolí, pokud se mu v tom nezabrání. Pak jsme si mohli prohlédnout velmi doprobně i lapač kůrovce.

Pak následoval nejočekávanější bod našeho programu a to pečení buřtů. Udělali jsme si kruhové ohniště, našli suché větvičky na podpal a pak větve na opékání a už jsme hodovali. Každý si přinesl to své ať už buřta nebo párek,  hořčici či kečup, chleba nebo housku, jablko či sušenku, prostě cokoliv. Byla to velká hostina. Ohýnek jsme pak zalili vodou, abychom nezpůsobili žádnou škodu v lese.

Po sváče jsme se vydali za velkým hlukem a to za dělníkem, který nám ukázal, jak se kácí strom a jak se pak dál opracovává přímo v lese. Zjistili jsme, že pokud se kácí 30m strom neměli bychom být blíže než na 60m od místa kácení. Pan Volek nám na svém kolegovi ukázal všechny důležité ochranné pomůcky a měřidla, která jsou pro výkon práce dřevorubce nezbytné.

Pak jsme došli na poslední stanoviště a to bylo bludiště. Se zavázanýma očima jsme šli podél provazu houštím kolem stromů. Úkolem bylo vydržet potichu, ale to se nám bohužel moc nepovedlo.

Závěr byl opět v kruhu. Zhodnotili jsme si každý naši exkurzi.

Za celou třídu bych panu Volkovi ještě jednou ráda poděkovala, protože měl exkurzi velmi pěkně připravenou a všem se nám díky němu velmi rozšířily obzory ohledně lesa jako takového.

Děkujeme a doporučujeme návštěvu i ostatním třídám naší školy.

H. Zahrádková

 

 

 

 

Copyright © 2009-2024 Základní škola Unhošť
Developed by Kinet